Oferujemy szeroki zakres szczepień obowiązkowych i rekomendowanych
Realizując Program Szczepień Ochronnych, możesz zapobiec występowaniu wielu chorób i powikłań u swojego dziecka. Szczepienia obowiązkowe prowadzone są zgodnie z aktualnym programem szczepień od chwili narodzin dziecka aż do 19 roku życia.
Do grupy szczepień obowiązkowych należą szczepienia przeciwko:
- Poliomyelitis (chorobie Heinego-Medina)
- Odrze
- Śwince
- Różyczce
- Gruźlicy
- Błonicy
- Krztuścowi
- Tężcowi
- Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B)
- Zakażeniom Haemophilus influenzae typu B
Szczepienia rekomendowane pozwalają zapobiegać takim chorobom jak:
- Zakażenia rota wirusowe
- Zakażenia wywołane przez pneumokoki
- Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A)
- Grypa
- Kleszczowe zapalenie mózgu
- Ospa wietrzna
- Meningokoki oraz zakażenia HPV
Dlaczego warto wykonać szczepienia rekomendowane?
- Szczepienia przeciwko rotawirusom – chroni przed ciężką biegunką rotawirusową i koniecznością hospitalizacji.
- Szczepienie przeciwko pneumokokom – zapobiega zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, sepsie a także zapaleniu ucha środkowego, tchawicy, zatok, oskrzeli i płuc.
- Szczepienie przeciwko meningokokom – chroni przed zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i sepsą, a także zapaleniem płuc, ucha środkowego, osierdzia i wsierdzia, zapaleniem stawów oraz innymi infekcjami.
- Szczepienie przeciwko grypie – zabezpiecza przed poważnymi powikłaniami pogrypowymi tj. zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia serca i osierdzia.
- Szczepienia przeciwko WZW A – zapobiega przenoszonemu przez pokarm i brudne ręce wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
- Szczepienie przeciwko ospie wietrznej – zapobiega ciężkim powikłaniom choroby takim jak: zakażenie bakteryjne wykwitów skórnych, zapalenie płuc, zapalenie móżdżku, mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.
O szczegóły szczepień zapytaj pediatrę z którym możesz ustalić indywidualny kalendarz szczepień.
Przypominamy o zabraniu ze sobą na wizytę Książeczki Zdrowia Dziecka.
NIE DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ GRYPIE – ZAPLANUJ SZCZEPIENIE
Zapisy na szczepienie przeciwko grypie – tel. 22 843-68-13, 22 843-68-28
GRYPA TO NIE JEST ZWYKŁE PRZEZIĘBIENIE
Grypa to ostra choroba wirusowa , objawiająca się gorączką, bólami głowy, ogólnym złym samopoczuciem, bólami mięśni, uczuciem zmęczenia, bólami gardła, kaszlem.
Objawy pojawiają się nagle i są nasilone.
Grypa co roku dotyka co piątej niezaszczepionej osoby. Rocznie w Polsce na grypę choruje nawet cztery , pięć milionów ludzi.
Większość osób powraca do zdrowia w ciągu kilku dni, ale w niektórych przypadkach mogą rozwinąć się poważne powikłania takie jak: zapalenie płuc, oskrzeli, ucha , zatok lub zaostrzenie chorób przewlekłych. Grypa może zadziałać jako czynnik wyzwalający nie tylko zawał, lecz także ostrą niewydolność krążenia, wymagającą przyjęcia do szpitala.
Grypa stwarza realne zagrożenie dla życia osób z chorobami przewlekłymi, kobiet w ciąży, seniorów i dzieci.
Na grypę zachorować może każdy. Każdego roku na całym świecie grypą zaraża się 5-10% populacji osób dorosłych i 20-30% dzieci. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową, gdy chory kaszle i kicha, ale również pośrednio, gdy wydzieliny układu oddechowego dostają się na ręce, chusteczki itp.
Czas jaki upływa od narażenia na kontakt z wirusem grypy do pojawienia się objawów wynosi średnio 2 dni. Większość dorosłych może zarażać już na 1 dzień przed wystąpieniem objawów oraz 5-7 dni od zachorowania.
Ponad połowa wszystkich zgonów spowodowanych grypą ma miejsce u osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.
Według Światowej Organizacji Zdrowia najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie i jej groźnym powikłaniom jest szczepienie.
Wirus grypy jest zmienny. Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia opracowuje nowy skład szczepionki. Dlatego szczepienie przeciwko grypie należy powtarzać regularnie, co roku. Już w drugim roku śmiertelność wśród zaszczepionych osób w starszym wieku spada o 15% w porównaniu z seniorami niezaszczepionymi. Szczepienie ogranicza także o ok. jedną trzecią liczbę hospitalizacji z powodu zapalenia płuc i grypy.
Szczepienie przeciwko grypie jest zalecane wszystkim powyżej 6 m.ż., którzy chcą uniknąć zachorowania na grypę i u których nie występują określone przeciwwskazania.
W naszej strefie klimatycznej najlepszym czasem na zaszczepienie jest okres od września do końca grudnia.